FAQ & myth busting VI

1. Za jak dlouho mám šanci najít si v Berlíně práci?

Záleží na tom, kdo jste, co hledáte, jak hledáte a co nabízíte. Pokud se umíte prodat, či ve městě máte dostatek známých, jestliže máte buď co nabídnout, nebo jste naopak ochoten kývnout na ledasco, může to v pohodě být i do týdne. V případě, že máte mnoho požadavků a podmínek, ze kterých odmítáte uhnout, nebo neumíte ani anglicky, ani německy, nemáte žádnou kvalifikaci, či v celém tom procesu přijímacího řízení neumíte chodit a nemáte tušení, jak napsat životopis, motivační dopis, ani co říkat u pohovoru, nebo pokud pošlete jeden životopis za měsíc, může to zabrat klidně měsíce a roky. Je v podstatě nastejno jako u nás.

 

2. Berlín je plný uprchlíků! Je tam všude černo!

Děkujeme za názor, tady máte klíčenku. Nyní fakta. Berlín je velké město, které je plné cizinců. Bílých, žlutých, snědých i úplně černých, z Evropy, Ameriky, Afriky, Austrálie i Asie. Byl dokonce plný cizinců již před 13 roky, kdy jsem tu byla poprvé. A teď si představte, že byl plný cizinců už v dobách berlínské zdi! Ta početná turecká menšina, která je zde nyní (a kterou průměrný Čech od „novodobého“ uprchlíka nemá šanci rozeznat už jen proto, že nepozná rozdíl mezi mluvenou turečtinou a arabštinou, natož pak libovolnou národnost na pohled), patří mezi potomky těch Turků, které si Německo bralo pod svá křídla již od konce druhé světové jako pracovní sílu. Pokud jste si cizinců v Berlíně začali všímat až nyní, berte to jako znamení toho, že vám bulvár a proruské weby už docela vymyly mozek. Otázka závěrem: Jak se vlastně takový uprchlík pozná? Má to vytetované na čele?

 

3. Déle jak tři měsíce se člověk v Německu smí zdržovat jen tehdy, pokud tam má pracovní poměr!

Definujte pojem „člověk“. Člověk z EU se může v Německu zdržovat jak dlouho jen chce a je přitom úplně jedno, jestli zdědil miliony, je ženou/mužem v domácnosti, nebo má pracovní smlouvu z jiného státu. Jediné, co je jeho povinností, je přihlásit si na úřadě adresu v případě, že se bude v zemi držovat déle, než tři měsíce.

 

4. Můžou mě německé úřady nutit k placení německého pojištění při vykonávání Minijobu, nebo jim musí stačit české?

Tak chtít to po vás můžou, stejně jako po vás můžou chtít ať jim recitujete Hamleta, nebo zatančíte kankán, právo ale nemají ani na jedno z toho. Klidně si nechte německou zdravotní pojišťovnou písemně potvrdit, že při Minijobu stačí jakékoliv evropské pojištění a s úsměvem na líci to tam tomu odborníkovi předložit. No a nebo se rovnou i bez potvrzení usmějte a řekněte, že nemusíte a nic takového neuděláte, pokud máte dostatečnou vyřídilku. Protože při výdělku do 450 euro měsíčně (včetně) skutečně nemusíte.

 

5. Chci si udělat řidičák, ale v Německu je drahý. Můžu si ho jen tak udělat v ČR?

Řidičák si v ČR dělat můžete jen tehdy, pokud máte v ČR trvalé nebo přechodné bydliště. Jinak to možné není. U nás jsou autoškoly sice o dost levnější než v Německu, ale zvažte si sami, jestli za pravidelné dojíždění do ČR a zpět nedáte tolik, že se vám to nakonec vůbec nevyplatí. Plus samozřejmě časová ztráta, vyplácání dovolené, náklady na pobyt v ČR a další věci. Může se vám to vyplatit, ale také nemusí.

 

6. Která místa v Německu na našich cestách rozhodně nesmíme minout?

  • Berlín
  • Stralsund a Rujánu
  • Lübeck
  • Brémy
  • Freiburg a Schwarzwald
  • Norimberk
  • Trevír a Pomoselí
  • Porýní a oblast Loreley
  • pobřeží a sever země jako takový

 

7. Kde v Berlíně bys chtěla bydlet, pokud by nešlo ani o peníze, ani o reálnou šanci v těch končinách získat byt?

Jednoznačně Pankow, nebo klidnější části Friedrichshainu. Nemám tendence bydlet v moderním apartmánu v nějaké hip lokalitě. Lákají mě staré domy a lokality, které nejsou plné turistů, kde nájmy nejsou nesmyslně přepálené, je tam vše na dosah ruky a je v nich jak výborná dostupnost, tak i dostatek zeleně. Dřív jsem sice chtěla žít v Prenzlauer Bergu, ale to bylo před mnoha lety, v dobách, kdy tam z domů odpadávala fasáda a šlo o zajímavé místo s úžasným geniem loci a nikoliv o předražené hipsterské panoptikum. Pokud bych přeci jen měla volit drahou modernu, pak Stralau.

 

8. Kdyby ses měla stěhovat do jiného města v rámci německy mluvících oblastí, které by to bylo?

Upřímně? Nevím. Líbí se mi Stralsund, ale ten je miniaturní a stát se rybářkou na staré bárce zatím netoužím, navíc je tam od podzimu do jara dost vlezlá zima. Dobře jsem se cítila v Trevíru, ale to je taky malá díra a jediné, co si dovedu představit tam dělat, je mít vlastní vinohrad a celý den sedět na vinici se sklenkou. Neuvěřitelně mě nadchly Brémy, ale tam jsem byla jen dva dny, takže nedovedu posoudit, jak by se tam žilo. Zamilovala jsem si Lübeck a tamní atmosféru, ale ten je na můj vkus také příliš mini. Norimberk má nádherné staré město, ale už netuším, jak to vypadá mimo něj. Vídeň má taky svoje kouzlo, velikost tohoto města je už slučitelná s plnohodnotným životem, ale zase tam lidi divně mluví. Opravdu netuším, musely by rozhodnout i jiné věci.

 

9. A kam by ses nestěhovala ani za kufr zlatých cihel?

Chemnitz! Horory tisíce paneláků a jednoho Karla Marxe. Nenadchlo mě ani Durynsko jako takové, to jsou jen Sudety naruby.

 

10. A co ČR? Kam v takovém případě?

Ještě před deseti lety bych řekla, že jedině Praha, především kvůli pracovním a kulturním možnostem. Jenže svět naštěstí není neměnný a vše se vyvíjí. Aktuálně bych nešla jinam, než do Brna. Za těch pár let se to město neskutečně vyšvihlo nahoru, vstalo jako Fénix z popela a z šedivé ospalé díry se stal živý a pestrý malý Berlín, ve kterém se neustále děje něco zajímavého. Navíc v něm neuvěřitelně vzrostly i kariérní možnosti. Mám moc ráda i Olomouc, ale ten je na mě už příliš malý. (Ne, ta Olomouc mi nejde přes prsty. Když Holomóc, tak jedině ten!)

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Blog na WordPress.com.

Nahoru ↑

%d bloggers like this: